Koszyk jest pusty

10 najczęściej zadawanych pytań.

ogólne

2016-05-20 14:34:25

10 najczęściej zadawanych pytań.

 

1.Czy towar jest oryginalny?

 

Tak, kupujemy tylko i wyłącznie towar od przedstawicieli danych marek, którzy mają podpisaną umowę z daną marką, np. New Balance. Bądź mamy nawiązaną współpracę z firmami, które kupują tylko i wyłącznie od przedstawicieli tych marek. Dlaczego nie bezpośrednio np. od firmy Adidas? Aby mieć dobry rabat, szerszy dostęp do oferty, tym samym Wy moi drodzy klienci na tym korzystacie.

 

2.Czy towar mogę wymienić na inny rozmiar?

 

Tak, towar można wymienić na inny rozmiar, model czy markę. Czyli jeśli kupiłeś buty marki Puma, możesz go wymienić na inny rozmiar, inny model lub wymienić na buty marki Nike. To Ty drogi kliencie decydujesz. Możesz wymienić na droższy model, dopłacasz różnicę w cenie, na tańszy, my zwracamy różnicę w cenie.

Co należy zrobić przy wymianie? Należy do nas napisać na e-mail sklep@czarls.eu i wysłać zapytanie. Np. kupiłem u Państwa taki, a taki model w rozmiarze takim, a takim, czy jest możliwość dokonania wymiany na taki, a taki rozmiar czy model. My sprawdzamy czy mamy taki dostępny. Jeśli tak, odkładamy dla Państwa dany rozmiar i piszemy, że rozmiar odłożony, proszę na kartce podać dane do ponownej wysyłki  i num. tel. kom. dla dostawcy (kuriera, aby ułatwić kontakt i dostawę)  z dopiskiem na jaki rozmiar jest wymiana. To wszystko powoduje, że buty wymieniamy i odsyłamy zamiennik (odłożony rozmiar) tego samego dnia lub następnego.

Jeśli nie posiadamy już danego rozmiaru, informujemy Państwo o tym i czekamy na odpowiedź. Zawsze można dokonać zwrotu towaru. Macie na to 100 dni. Towar nowy otrzymujemy niemal co tydzień, więc może się okazać, że za chwilę dostaniemy to czego szukacie.

 

3. Chcę dokonać zwrot towaru.

 

Oczywiście, żaden problem. Prosimy wtedy o kontakt drogą e-mail, sklep@czarls.eu , lub o telefon pod numerem 94 37 51 840 lub 509 849 243. Poinformujemy gdzie pobrać formularz zwrotu z prośbą o jego wypełnienie ( na naszej stronie WWW.czarls.eu formularz zwrotu jest do pobrania z paska  „regulamin” – należy zjechać na samym dół i go wydrukować). Jeśli nie posiadacie drukarki, żaden problem, proszę spisać wszystko na kartce papieru.

Na formularzu należy podać swoje dane, numer konta i koniecznie złożyć własnoręcznie podpis. Wymóg naszego Urzędu Skarbowego.

Na zwrot macie 100 dni, zatem nie trzeba się spieszyć.

Towar który do nas odsyłacie, nie może posiadać jakichkolwiek śladów użytkowania na zewnątrz.

Od momentu kiedy towar do nas dotrze, przelewy zwrotne dla Państwa realizujemy w przeciągu 7 dni.

Ogromna prośba do Was, proszę opakowanie, karton zawinąć w worek na śmieci, reklamówkę lub papier i obkleić taśmą klejąca. Nie oklejać bezpośrednio karton taśmą. Podczas zrywania taśmy często dochodzi do uszkodzenia opakowania.

 

4. Czy mogę odebrać zamówiony towar osobiście, dokonać zwrotu lub złożyć reklamacje?

Oczywiście, że tak. Mamy sklep stacjonarny, który mieści się pod adresem Szczecinek 78-400 ul: 28 Lutego 26. Pracujemy od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 18.00. W sobotę od 10.00 do 14.00. W niedzielę odpoczywamy J

Nasz sklep znajduje się na głównej ulicy, więc nie powinno być problemem dla Was, aby nas odnaleźć.

 

5. Czy muszę się zarejestrować, aby zrobić zakupy w sklepie www.czarls.eu.

 

Tak. Aby zrealizować Twoje zamówienie, należy dokonać rejestracji na stronie sklepu internetowego. Należy wyrazić zgodę np. na przetwarzanie Twoich danych osobowych, abyśmy mogli zrealizować zamówienie i ewentualnie na życzenie klienta wystawili fakturę.

 

6.Jaki jest termin realizacji zamówienia?

 

Zamówienia, które do nas spływają, są realizowane każdego dnia roboczego. Kurier DPD odbiera od nas paczki codziennie w dni robocze w godz. 15.00 – 16.00, czyli wszystkie zamówienia z danego dnia np. do godz. 15.00 , bądź poprzedniego złożone po 16.00 są realizowane tego dnia i wysyłane do Was. Bywa, że paczka dociera do klienta w mniej niż 24h.

Na Pocztę Polską paczki są dostarczane do godz. 15.00, termin realizacji wynosi od 24h do 48h.

Paczkomat odbiera od nas paczki w godz. 15.00 – 16.00, termin dostawy wynosi 24h.

Staramy, aby towar był dostarczany jak najszybciej do Was.

 

7.Czy mogę zmienić termin wysyłki, zrezygnować z zamówienia, domówić.

 

Może klient podać datę wysyłki, zmienić adres doręczenia paczki, nawet jeśli jest już w drodze do Państwa. Można domówić kolejny towar. To Wy nasi drodzy klienci decydujecie,, my jesteśmy tutaj, aby Wam służyć.

 

8. Czy mogę zamówić towar z opcją  wysyłki za granicę?

 

Oczywiście, że tak. W zamówieniu należy podać dokładny adres i numer telefonu komórkowego dla kuriera. Poniżej podaję cennik i kraje gdzie możemy towar wysłać.

Niemcy – 22,00 zł.

Wielka Brytania – 35,00 zł.

Czechy – 42,00 zł.

Irlandia – 68,00 zł.

Rosja – 86,20 zł.

Słowacja – 42,00 zł.

Szwecja – 42,00 zł.

Holandia – 36,00 zł.

Litwa – 68,00 zł.

Białoruś – 117,00 zł.

Norwegia – 86,20 zł.

Ukraina – 74,00 zł.

Włochy – 45,00 zł.

Francja – 41,00 zł

Belgia – 34,00 zł.

Dania – 69,00 zł.

Hiszpania – 52,00 zł.

Austria – 22,00 zł.

 

Ogólnie jesteśmy w stanie wysłać paczkę wszędzie, gdzie sobie tego zażyczycie. Jeśli nie widzisz kraju do którego chciałbyś zlecić nam nadanie zamówionego towaru, prosimy o kontakt. Wycenimy i przekażemy tobie informacje jaki będzie koszt wysyłki. Mamy nawiązaną współpracę z kilkoma kurierami, w Polsce i za granicą. Szukamy dala Was jak najtańszych i z kolei jak najlepszych ofert.

 

9.Czy produkty, które są na stronie są dostępne ?

 

Tak, sprzedajemy tylko i wyłącznie towary, które posiadamy na naszym magazynie. Nie prowadzimy sprzedaży, że tak to nazwę „powietrza”.

 

10.Jak mogę dokonać zapłaty za zamówiony towar.

 

Zamówiony towar możecie zapłacić przy odbiorze, czyli w momencie kiedy kurier doręczy Wam zamówiony towar. Możecie opłacić przelewem pod wskazane konto bankowe, czyli tak zwana płatność z góry. Jest też możliwość opłacenia towaru za pośrednictwem tpay.com. Przydatne w przypadku kiedy chcemy zapłacić kartą bankową.

 

11. Napiszcie, jaka powinna się jeszcze pojawić podpowiedź, aby Wam ułatwić życie :)

 

 

powrót

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach:

Administratorem danych osobowych jest firma Firma Handlowa "Ana" Cezary Czapiewski. Na podany adres będzie wysyłany wyłącznie informacja o ofercie naszej firmy.